Energia ze słońca - czy ma sens?

oświetleniom można wprowadzać oszczędności, a także przyczyniać się do tego, że miasto będzie w pełni ekologiczne. Dobrym sposobem na montaż nowoczesnego oświetlenia może być umieszczenie na osiedlu paneli słonecz

Energia ze słońca - czy ma sens? montaż paneli słonecznych poznań

Gospodarowanie nowoczesnym osiedlem mieszkalnym

Gospodarowanie nowoczesnym osiedlem mieszkalnym oznacza montaż nowoczesnych systemów oświetleniowych. Dzięki takim oświetleniom można wprowadzać oszczędności, a także przyczyniać się do tego, że miasto będzie w pełni ekologiczne. Dobrym sposobem na montaż nowoczesnego oświetlenia może być umieszczenie na osiedlu paneli słonecznych. Takie panele słoneczne mogą być umieszczane na wielkich drzewach fotowoltaicznych, dzięki którym energia elektryczna wytwarzana ze światła słonecznego będzie docierała do wszystkich zakątków osiedla. Dodatkowo można na osiedlowym basenie umieszczać kolektory słoneczne, które będą ocieplać wodę, a dzięki temu osoby zainteresowane pływaniem będą dużo chętniej chodziły na basen.


Kilka faktów z Wikipedii - Alternatywne źródła energii:

Alternatywne źródło energii - rodzaj pozyskiwania energii niezależny od dużych, instytucjonalnych dostawców. Energia ta wykorzystywana jest do zasilania zakładów, miast, często wytwarzana przez gospodarstwa domowe, będące jej konsumentami. Są to przede wszystkim:

Mała elektrownia wodna
wiatrak / turbina wiatrowa
koło wodne / Energia prądów morskich, pływów i falowania
kolektor słoneczny / ogniwa fotowoltaiczne
biogaz
biomasa
energia geotermalna
energia słoneczna
energia powietrzna / energia wiatru
energia wodna

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Alternatywne_%C5%BAr%C3%B3d%C5%82o_energii


Czym jest promieniowanie słoneczne?

Do górnych warstw atmosfery Ziemi dociera promieniowanie słoneczne o natężeniu napromieniowania 1366,1 W/m? (patrz stała słoneczna). Oznacza to, że całkowita moc docierająca do atmosfery wynosi około 174 petawatów. Około 30% tej mocy jest odbijane natychmiast w kosmos, a kolejne 20% jest pochłaniane przez atmosferę. Do powierzchni Ziemi dociera około 89 petawatów, co oznacza średnio około 180 W/m?8. Moc ta nie jest rozmieszczona równomiernie: obszar oświetlony światłem padającym prostopadle z góry może otrzymać do 1000 W/m?, natomiast obszary, na których trwa noc, nie otrzymują bezpośrednio nic. Po uśrednieniu cyklu dobowego i rocznego najwięcej energii otrzymują obszary przy równiku, a najmniej obszary okołobiegunowe. Sumaryczna energia, jaka dociera do powierzchni poziomej w ciągu całego roku, wynosi od 600 kWh/(m?*rok) w krajach skandynawskich do ponad 2500 kWh/m?/rok w centralnej Afryce. W Polsce wynosi około 1100 kWh/(m?*rok).

Z 89 petawatów docierających do powierzchni, około 0,1% jest wykorzystywane przez rośliny w procesie fotosyntezy. Zmagazynowana w ten sposób energia jest źródłem zarówno żywności, jak i paliw kopalnych. Całkowita moc wykorzystywana przez ludzi stanowi około 18 terawatów, czyli około 0,02% mocy promieniowania słonecznego. Szacuje się, że wszystkie istniejące na Ziemi złoża węgla, ropy naftowej i gazu ziemnego zawierają łącznie około 430 ZJ energii, co odpowiada energii jaka dociera ze Słońca do Ziemi w ciągu 56 dni.

Cała energia promieniowania słonecznego pochłonięta przez Ziemię, również ta wykorzystana w jakikolwiek sposób przez rośliny i zwierzęta, przekształca się w ciepło, a następnie jest emitowana w postaci promieniowania podczerwonego w kosmos.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Energetyka_s%C5%82oneczna#Promieniowanie_s.C5.82oneczne