Alpinizm - definicja
Alpinizm ma dwa albo trzy znaczenia, szersze i węższe.
1A. W sensie najbardziej dosłownym alpinizm to każda wspinaczka górska uprawiana w Alpach.
1B. W sensie potocznym alpinizm to każda wspinaczka górska (inaczej wspinaczka wysokogórska) uprawiana w górach wysokich (o rzeźbie alpejskiej), ale nie tylko w samych Alpach.
2. Natomiast według polskich ustawodawców alpinizm jest jeszcze szerszą dziedziną sportu, obejmującą w zasadzie każdy rodzaj wspinaczki wymagający pewnego przygotowania specjalistycznego (i na ogół specjalistycznego ekwipunku):
wspinaczkÄ™ sportowÄ…,
wspinaczkę wysokogórską,
alpinizm jaskiniowy
narciarstwo wysokogórskie.
W kilku jÄ™zykach wystÄ™pujÄ… odpowiedniki okreÅ›leÅ„ ?chodzÄ…cy po górach?, ?chodzenie po górach? (niemieckie Bergsteiger, czeskie i sÅ‚owackie horolezec, horolezectvo/~ctvÃ) lub zbliżone angielskie mountaineer czy hiszpaÅ„skie monta?ismo. Również szerokie znaczeniowo, choć zwiÄ…zane z konkretnym masywem Tatr jest polskie taternik i taternictwo, które nosiÅ‚o kiedyÅ› w naszym jÄ™zyku charakter bardziej uniwersalny, ale zostaÅ‚o w owym najszerszym znaczeniu zdominowane przez sÅ‚owo alpinizm. DziÅ› okreÅ›lenie alpinizm i alpinista1 jest powszechnie zrozumiaÅ‚e w Å›wiecie (choć należy pamiÄ™tać, że w krajach anglosaskich jest jednak silniej zwiÄ…zane z Alpami, wiÄ™c poprawne tÅ‚umaczenie polskich słów alpinizm, alpinista na angielski w przypadku owego szerszego kontekstu powinno być na ogół mountaineering, mountaineer, a dopiero w szczególnym kontekÅ›cie na alpinism, alpinist).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Alpinizm
Cechy stylu alpejkiego
Styl alpejski, nazywany też slangowo stylem "na lekko" ? taktyka stosowana przy zdobywaniu wysokich gór (zazwyczaj powyżej 4 tysięcy metrów, na które nie da się wejść i zejść w ciągu jednego dnia od punktu startu), przede wszystkim w himalaizmie.
Nazwa pochodzi od sposobu wchodzenia na szczyty w Alpach, gdzie zazwyczaj atak szczytowy odbywa się w ciągu jednej doby, co umożliwia ograniczenie ilości dźwiganego sprzętu (brak ciężkiego sprzętu biwakowego) i zwiększenie w ten sposób szybkości zespołu. W stylu alpejskim, w odróżnieniu od stylu wyprawowego nazywanego też stylem oblężniczym, mały zespół wspinaczkowy (najczęściej 2-4 osoby) wspina się od punktu wyjścia aż do szczytu, dźwigając cały potrzebny do zdobycia sprzęt wspinaczkowy i biwakowy na własnych plecach. Wiąże się to z codziennym przenoszeniem biwaku w inne miejsce. W przypadku gór najwyższych przyjęcie takiego stylu zwiększa szybkość, jak i wartość sportową przejścia, niemniej ze względu na konieczność ograniczania wagi i tak ciężkich plecaków sprawia, że wspinacze są bardziej narażeni na skutki złej pogody, a olbrzymi wysiłek związany z noszeniem ciężkich plecaków zwiększa ryzyko wyniszczenia organizmu i choroby wysokościowej. Stosowanie stylu alpejskiego wyklucza zakładanie poręczówek.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Styl_alpejski
Aktywny wypoczynek w otoczeniu górskiej przyrody
Nie każdy wie co warto robić w górach, by się nie nudzić. Czeka tam na nas mnóstwo atrakcji i wystarczy jedynie dobrze się zastanowić, by zaplanować ciekawy, pełen wrażeń czas. Jedni mogą spędzać go spokojnie, na łonie natury, a inni oddawać się uprawianiu sportów, takich jak wspinaczka lub jazda rowerem górskim po specjalnych trasach. W każdym przypadku warto zadbać o akcesoria, które mogą znacznie ułatwić nam takie zajęcia oraz sprawić, że będą one o wiele przyjemniejsze. Często do niektórych sportów konieczny będzie instruktor, więc jeśli nie posiadamy doświadczenia, warto skorzystać z jego pomocy. W ten sposób całe wydarzenie będzie dla nas bezpieczne i ciekawe, a także nie sprawi dodatkowych problemów.