Sprawa chorób systemu nerwowego zawsze jest całkiem poważna, dla przykładu .
Na szybko o zespołach chorób autoimmunologicznych oraz innych zespołach chorobowych.

Kiedy potrzebny jest neurolog?

choroba devica choroba devicaChoroby układu nerwowego to zazwyczaj bardzo poważna sprawa, której nie należy bagatelizować.

jeżeli mamy jakikolwiek podejrzenie, że coś może być ni tak z naszym układem nerwowym to koniecznie powinniśmy się udać do specjalisty.

Neurolog zbada nas i ewentualnie rozwieje wszelkie obawy. Neurolodzy korzystają z różnych metod diagnostycznych, jedną z podstawowych jest wykonywanie przez pacjenta serii ruchów na stojąco i na leżąco.

Sprawdza się tez przewodnictwo nerwowe oraz robi badania krwi oraz tomografię mózgu lub kręgosłupa w poszukiwaniu zapaleń i zmian mogących świadczyć o chorobie układu nerwowego.

Ryzyko zachorowania na SM

Stwardnienie rozsiane to choroba, któa może dotknąć każdego, bez względu na wiek, płeć czy pochodzenie.

Przyczyna choroby nie jest do końca znana, ale są różne spekulacje i podejrzenia, ale póki co nie ma jasnej przyczyny zachorowania na SM.

Na tę chorobę w największym grupie ryzyka są kobiety, oraz osoby, które miały niedobory witaminy D w okresie młodości. Średnio od 2 do 150 na 100 000 populacji może paść ofiarą tej autoimmunologicznej choroby.

Nie każdy jej przebieg jest gwałtowny, ale zazwyczaj jest bardzo rozproszony po całym organizmie, stąd też nazwa stwardnienie rozsiane.

Stwardnienie rozsiane - definicja

Stwardnienie rozsiane (Å‚ac.

sclerosis multiplex, SM, ang.

multiple sclerosis, MS) ? przewlekła, zapalna, demielinizacyjna choroba ośrodkowego układu nerwowego, w której dochodzi do wieloogniskowego uszkodzenia (demielinizacji i rozpadu aksonów) tkanki nerwowej. Choroba ma najczęściej przebieg wielofazowy z okresami zaostrzeń i poprawy.

Częstość jej występowania zależy od rejonu geograficznego i waha się od 2 do 150 na 100 000 ludności w zależności od kraju i konkretnej populacji1.
Stwardnienie rozsiane zostało po raz pierwszy opisane w 1868 roku przez Jeana-Martina Charcota. Dotyczy najczęściej osób młodych, ze szczytem występowania między 20. a 40.

rokiem życia, i nieznaczną przewagą zachorowań u kobiet niż mężczyzn.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stwardnienie_rozsiane

.
Dodane: 30-08-2016 15:31

Tagi: medycyna choroby szpital leki devica choroba zespół

Widok do druku:

choroba devica