Lecznice weterynaryjne, krótko i na temat

zenoszące się na człowieka poprzez kontakt bezpośredni lub surowce pochodzenia zwierzęcego, rzadziej drogą powietrzną (np. toksoplazmoza, bruceloza, wścieklizna, ptasia grypa i inne). Nad zapobieganiem szerzeniu się ch

Lecznice weterynaryjne, krótko i na temat

Choroby odzwierzęce, czym są? Wyjaśnia Wikipedia

Choroby odzwierzęce, zoonozy ? zakaźne lub pasożytnicze choroby zwierząt, bądź przez zwierzęta tylko roznoszone, przenoszące się na człowieka poprzez kontakt bezpośredni lub surowce pochodzenia zwierzęcego, rzadziej drogą powietrzną (np. toksoplazmoza, bruceloza, wścieklizna, ptasia grypa i inne).

Nad zapobieganiem szerzeniu się chorób zakaźnych zwierząt czuwają lekarze weterynarii, natomiast leczeniem chorób odzwierzęcych u człowieka trudnią się lekarze chorób zakaźnych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Choroby_odzwierzęce


Bezpłatne usługi weterynaryjne świadczone w schronisku

Schroniska dla zwierząt są bardzo potrzebne z uwagi na to, że we współczesnym świecie żyje bardzo wiele samotnych zwierząt. Jedne z nich zostały porzucone przez swoich właścicieli, a inne uciekły ze swoich domów i nie są przez nikogo szukane. Bardzo często są to chore zwierzęta, dlatego w schroniskach pracują weterynarze.

Nie zawsze mogą oni otrzymywać wypłaty za swoją pracę, ale czasami muszą pracować bezpłatnie lub odbywać w takich schroniskach swoje praktyki weterynaryjne. Dzięki temu schroniska mogą normalnie funkcjonować, a weterynarze mogą zdobywać potrzebne im praktyki. Dzięki temu będą mogli w przyszłości założyć własną praktykę nie martwiąc się o to, że zabraknie im odpowiedniej wiedzy.


Lekarz weterynarii- cytat z Wikipedii

W powszechnym języku usnuło się nazywać przedstawicieli tego zawodu "weterynarzami". Jednakże mało kto wie, że ta forma jest uznawana za błędną lub nawet obraźliwą zwłaszcza w środowisku lekarsko-weterynaryjnym. Weterynarz bowiem, a więc tłumacząc z łacińskiego veterinarius oznacza nikogo innego, jak "hodowcę zwierząt". Dopiero łacińskie sformułowanie medicus veterinarius, czyli w wolnym tłumaczeniu "lekarz weterynarii" oddaje właściwe nazewnictwo przedstawicielom tego zawodu. Jednak i ta ostatnia forma budzi pewne wątpliwości nawet wśród językoznawców, gdyż sugeruje, iż przedmiotem leczenia tak tytułowanego specjalisty nie są zwierzęta lecz sama weterynaria.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Lekarz_weterynarii