O naszych czworonożnych kompanach

w ośrodku weterynaryjnym staje się dla psa podwójnie stresującym wydarzeniem, ponieważ nie tylko cierpi on fizycznie, ale również czuje się niekomfortowo w nowym dla siebie miejscu. Dlatego weterynarze starają się stwarzać leczni

O naszych czworonożnych kompanach

Skuteczne leczenie psów

Każdy pies co jakiś czas musi skorzystać z pomocy weterynarza. Nawet zupełnie zdrowy pies może złapać jakąś infekcję lub zjeść coś nieświeżego. Każda wizyta w ośrodku weterynaryjnym staje się dla psa podwójnie stresującym wydarzeniem, ponieważ nie tylko cierpi on fizycznie, ale również czuje się niekomfortowo w nowym dla siebie miejscu. Dlatego weterynarze starają się stwarzać lecznice w pełni przyjazne psom. W takich lecznicach mogą być one bezpiecznie leczone i przywracane do normalnego funkcjonowania. Naprawdę skuteczne leczenie psów polega więc na tym, że nie tylko stają się one w pełni wyleczone, ale również w szybki sposób odzyskują siły. W nowoczesnych lecznicach psy mają także zapewniony dostęp do nowoczesnych narzędzi i środków leczniczych.


O udomowieniu psa

Początki udomowienia psa szacuje się na ok. 17-12 tys. lat temu11, był on używany przez myśliwych z Syberii, pojawia się też w Palestynie oraz w Iraku.

Do najstarszych ośrodków udomowienia psa zaliczyć można obszary Europy, gdzie znaleziono najstarsze szczątki tego zwierzęcia, czyli rejony Danii, Niemiec i Anglii, a także odkrycia z okolic Izraela, Iranu, Japonii, czy Turcji. Odkryto także, że na terenach Idaho, w Stanach Zjednoczonych 10000 lat temu także żył przedstawiciel psa domowego.

Współczesne prace archeologiczne prowadzone w jaskini Goyet na terenie Belgii odkryły pozostałości szkieletu psa pochodzące sprzed 31 tysięcy lat. Odkrycie weryfikuje dotychczasowe poglądy na temat czasu i miejsca udomowienia psa i wskazuje ludzi z kultury oryniackiej jako pierwszych hodowców tych zwierząt. Wykorzystywano je do transportowania zwierzyny łownej oraz do jej wytropienia. Analiza izotopowa pozostałości kostnych pozwala określić z pewnym prawdopodobieństwem, że pierwsze udomowione psy wyglądem były zbliżone najbardziej do współczesnych husky syberyjskich, były jednak od nich większe12.

Althaus wyróżnił cztery fazy w procesie domestykacji psa:

faza symbiozy, w której zarówno wilk (odpadki żywieniowe) jak i człowiek (czujność wilka ostrzegająca przed zbliżającym się niebezpieczeństwem) czerpią korzyści z współistnienia.
faza zacieśnienia więzów z człowiekiem, stopniowe blokowanie dostępu do zwierząt dziko żyjących.
faza świadomej selekcji hodowlanej na potrzeby człowieka.
faza hodowli psa ze względu na jego eksterier.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Pies_domowy#Historia_i_udomowienie_psa


Jak rozwiązać problem gryzienia przez szczeniaka?

Psy, szczególnie w okresie szczenięcym, potrafią sprawiać właścicielowi naprawdę wiele problemów. Jednym z najczęściej spotykanych kłopotów, o których wspominają posiadacze psów jest to, że kilkumiesięczny szczeniak bardzo chętnie szarpie buty czy inne przedmioty należące do właściciela. Wraz z wiekiem pieska uszkodzenia, które powstają w takich rzeczach są coraz większe a niejednokrotnie pies może całkowicie uszkodzić jakiś przedmiot. Jak się przede tym uchronić? Przede wszystkim, warto zapewnić psu odpowiednią ilość rozrywki w ciągu dnia. Jeśli tylko mamy chwilę, warto wybrać się z nim na spacer i zmęczyć go poprzez intensywną tresurę. W takim przypadku możemy być pewni, że pies będzie zmęczony i nie w głowie mu będą psoty w domu.