O odnawialnych źródłach energii - kwestie energetyki solarnej

gospodarstwach domowych. Niewątpliwie taki rodzaj pozyskiwania energii nie niesie ze sobą żadnych negatywnych skutków dla otoczenia, co jest olbrzymim atutem tej technologii. Obecnie jednak świadomość ekologiczna w społecz

O odnawialnych źródłach energii - kwestie energetyki solarnej inwerter fotowoltaiczny

Instalacje fotowoltaiczne ? sposób na tanią energię

Kolektory słoneczne należą do jednych z popularniejszych form energii odnawialnej, które są masowo wykorzystywane w gospodarstwach domowych. Niewątpliwie taki rodzaj pozyskiwania energii nie niesie ze sobą żadnych negatywnych skutków dla otoczenia, co jest olbrzymim atutem tej technologii. Obecnie jednak świadomość ekologiczna w społeczeństwie nie jest na bardzo wysokim poziomie i wiele osób decyduje się na wybór tej technologii przede wszystkim ze względów ekonomicznych. Okazuje się, że panele słoneczne, które są montowane na dachach lub na gruncie są bardzo dobrym sposobem na zmniejszenie rachunków za prąd. Co więcej, wiele firm oferuje bardzo korzystne warunki, dlatego też warto zainteresować się tym tematem.


Fakty z Wiki - udłonecznienie

Usłonecznienie ? czas podany w godzinach, podczas którego na określone miejsce na powierzchni Ziemi padają bezpośrednio promienie słoneczne.

Wyróżnia się usłonecznienie:

możliwe ? możliwy czas bezpośredniej operacji Słońca zależny tylko od długości dnia,
rzeczywiste ? rzeczywista suma godzin słonecznych w ciągu doby zależna od długości dnia i wielkości zachmurzenia ogólnego nieba,
względne - stosunek usłonecznienia rzeczywistego do możliwego, eliminujący wpływ na wielkość usłonecznienia różnej długości dnia w ciągu roku i w różnych szerokościach geograficznych.
Usłonecznienie zależy od:

długości dnia, warunkowanej:
położeniem geograficznym
porÄ… roku
zachmurzenia
Do pomiaru usłonecznienia służy urządzenie zwane heliografem.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Us%C5%82onecznienie


Ekologia człowieka

Ekologia człowieka (ang. Human Ecology) - dziedzina nauki, zajmująca się człowiekiem i jego otoczeniem.

Ekologia człowieka ma na celu badanie jednostki gatunku człowiek rozumny (Homo sapiens) jako podmiotu szeregu procesów na poziomie biologicznym (gatunkowym, środowiskowym) oraz sztucznym (wytworzonym przez samego człowieka: kultura, struktura społeczna, przekształcone elementy otoczenia) - przyroda + kultura + człowiek. Zdaniem badaczy nie można uzyskać pełnego obrazu człowieka rozumnego bez badania jego otoczenia. Ponieważ sprowadzanie ekologii człowieka jedynie do sfery biologicznej daje obraz niepełny, dziedzina ta nawiązuje do innych dyscyplin, takich jak: geologia, geografia, mikrobiologia, botanika, zoologia, genetyka, systematyka, antropologia, psychologia, etnologia, socjologia, ekonomia czy polityka.

W ramach ekologii człowieka wyróżnia się autekologię człowieka i synekologię człowieka.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ekologia_cz%C5%82owieka