Prestiż ma znaczenie w biznesie

kowe; obecnie nie istnieje. W latach 70. zdecydowano o wyprowadzeniu lotniska w Gdańsku-Wrzeszczu z obszaru otoczonego zabudową mieszkalną i wykorzystaniu odzyskanych terenów pod nowe osiedla mieszkaniowe (Gdańsk-Zaspa). Por

Prestiż ma znaczenie w biznesie

W latach 1935-1939 swój port lotniczy

W latach 1935-1939 swój port lotniczy miała również Gdynia (w Rumi). W czasie II wojny światowej pełnił on jedynie funkcje wojskowe; obecnie nie istnieje.

W latach 70. zdecydowano o wyprowadzeniu lotniska w Gdańsku-Wrzeszczu z obszaru otoczonego zabudową mieszkalną i wykorzystaniu odzyskanych terenów pod nowe osiedla mieszkaniowe (Gdańsk-Zaspa).

Port lotniczy w Gdańsku, wybudowany od podstaw, został otwarty 2 maja 1974. Od 1993 gdański port jest spółką prawa handlowego, której właścicielami są głównie miejscowe władze samorządowe: województwo pomorskie (31,45%), Gdańsk (29,45%), Gdynia (1,14%), Sopot (0,35%) oraz Przedsiębiorstwo Państwowe "Porty Lotnicze" (37,61%). W 1997 oddano do użytku terminal T1.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Port_lotniczy_Gdańsk_im._Lecha_Wałęsy


Przyspieszony przewóz osób

Krajowy przewóz osób wykonywany jest na terenie jednego województwa oraz na terenie całego kraju. Przewóz osób wykonywany na terenie województwa zwykle jest bardzo tani i nie trzeba za bardzo martwić się o to, o której godzinie będzie można dojechać do celu podróży, ponieważ autobusy poruszające się po niewielkich odległościach jeżdżą bardzo często.

Natomiast w przypadku przewozów organizowanych na dalszych odległościach trzeba już najczęściej dokonać rezerwacji miejsca w autobusie, żeby móc spokojnie dojechać do celu podróży bez obawy o to, że nie będzie można wyjechać o wybranej przez siebie godzinie. Poza tym taki przewóz zwykle jest przewozem przyspieszonym, a autobusy dalekobieżne nie zatrzymują się na wszystkich przystankach.


W okresie międzywojennym obsługiwał on połączenia

Liczba odprawianych pasażerów klasyfikuje Port lotniczy w Gdańsku jako port lotniczy regionalny główny i jest to obecnie 3. polski port lotniczy za warszawskim lotniskiem Chopina, oraz krakowskimi Balicami.

Gdańsk posiada cywilny port lotniczy od 1919. Pierwszy port powstał na bazie dotychczasowego lotniska wojskowego w Gdańsku-Wrzeszczu, w ówczesnej dzielnicy Danzig-Langfuhr. W okresie międzywojennym obsługiwał on połączenia m.in. z Berlinem, Czerniachowskiem, Elblągiem, Królewcem, Hamburgiem, Leningradem, Lwowem, Malborkiem, Moskwą, Olsztynem, Słupskiem, Szczecinem i Warszawą; po II wojnie światowej: z Bydgoszczą, Katowicami, Krakowem, Rzeszowem, Szczecinem, Warszawą i Wrocławiem.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Port_lotniczy_Gdańsk_im._Lecha_Wałęsy