Serwisowanie samochodów - ogólnie

pracownicy warsztatu samochodowego muszą czasami sprowadzać części samochodowe z zagranicy. Sprowadzenie i montaż takich części mogą się okazać droższe niż montaż części zakupionych w naszym kraju, ale niektórzy k

Serwisowanie samochodów - ogólnie

Sprowadzanie części samochodowych z zagranicy

W obecnych czasach kierowcy dokonują kupna samochodów pochodzących z różnych krajów. Taka sytuacja sprawia, że również pracownicy warsztatu samochodowego muszą czasami sprowadzać części samochodowe z zagranicy. Sprowadzenie i montaż takich części mogą się okazać droższe niż montaż części zakupionych w naszym kraju, ale niektórzy kierowcy nie chcą oszczędzać na swoim samochodzie, dlatego decydują się na kupno oryginalnych części do samochodu. Inni, jednak, z braku środków kupują części zamienne do samochodu u polskich mechaników i jeżdżą z ich użyciem nawet przez kilka lat. Prościej jest kupić części samochodowe do typowo polskich samochodów, ponieważ są one dostępne praktycznie we wszystkich salonach i są to części przeznaczone zarówno do nowych, jak i starszych pojazdów.


Sonda lambda - jak działa?

Działanie sondy lambda opiera się na prawie sformułowanym przez Walthera Nernsta (równanie Nernsta). Sonda lambda, czyli ogniwo galwaniczne zbudowane z materiału ceramicznego ? dwutlenku cyrkonu, na którym napylone są po obu jego stronach cienkie warstwy platyny, zostało opracowane pod koniec lat 60. XX wieku w Robert Bosch GmbH przez dr. Güntera Baumana. Sondę umieszcza się w układzie wydechowym, tak, że jedna strona urządzenia styka się z gorącymi gazami spalinowymi, osiągającymi w tym miejscu około 300 °C, a druga strona styka się z powietrzem z otoczenia.

Spiek ceramiczny dwutlenku cyrkonu w temperaturze powyżej 300 °C staje się swoistym elektrolitem zdolnym do przewodnictwa jonowego. W celu utrzymania odpowiedniej temperatury, niektóre sondy mają grzałkę. Warstwy platyny na jego powierzchni pełnią rolę elektrod, przy czym ich potencjał elektryczny jest funkcją stężenia tlenu w gazach, z którymi się stykają. Przy dużej różnicy stężenia tlenu po obu stronach ogniwa generuje ono siłę elektromotoryczną dochodzącą do 1 V.

Napięcie generowane przez ogniwo jest przekazywane do modułu sterującego składem mieszanki paliwowo-powietrznej w silniku. Moduł ten dostosowuje na bieżąco skład mieszanki, tak aby w określonych warunkach obciążenia silnika, rodzaju paliwa i warunków atmosferycznych zapewnić jak najdoskonalszą pracę silnika i minimalizować emisję tlenku węgla.


Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sonda_lambda


Co tej jest wahacz?

Wahacz ? sztywny człon mechanizmu wykonujący cykliczny ruch obrotowy wokół stałej osi obrotu o ograniczonym kącie obrotu. Po wykonaniu ruchu wahacz wraca do położenia wyjściowego kończąc cykl pracy. Bieg powrotny może być ruchem czynnym lub jałowym.

Wahacz stosowany jest powszechnie jako element maszyn zwłaszcza w motoryzacji. Jest używany jako element zawieszenia pojazdów od osi najczęściej odizolowany silentblokami (tulejami metalowo-gumowymi) w celu wytłumienia drgań przenoszonych z nawierzchni, po której pojazd się porusza.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wahacz