Zakup mieszkania - trudna decyzja, jak nie żałować?

jaką wartość posiadają mieszkania znajdujące się pod jego opieką, a na tej podstawie określić, jak dużo mógłby zarobić na ich sprzedaży. Taka wycena przeprowadzana jest również w przypadku starych mieszkań w bloku

Zakup mieszkania - trudna decyzja, jak nie żałować? wycena nieruchomości kraków

Wycena mieszkań socjalnych

Zdarza się, że nowy właściciel bloku zleca przeprowadzenie wyceny mieszkań, które się w nim znajdują. Chciałby on, bowiem wiedzieć, jaką wartość posiadają mieszkania znajdujące się pod jego opieką, a na tej podstawie określić, jak dużo mógłby zarobić na ich sprzedaży. Taka wycena przeprowadzana jest również w przypadku starych mieszkań w bloku, który przeznaczony jest do wyburzenia. Na tej podstawie można ustalić, czy nie udałoby się jeszcze takich mieszkań wyremontować i przeznaczyć na mieszkania socjalne. Przekształcanie takich mieszkań na mieszkania socjalne jest bardzo modną i mądrą praktyką, ale pod warunkiem, że nie są one za bardzo zniszczone do powtórnego zamieszkania. W takim przypadku rzeczoznawca nakaże ich obowiązkowe wyburzenie.


Wycena kawalerki

Wycena mieszkań prowadzona jest zgodnie z pewnymi zasadami. Ostateczna wartość wyceny uzależniona jest od wielkości mieszkania, roku budowy bloku mieszkalnego i jego ogólnego stanu. Dlatego zdarza się, że wycena niewielkiej, ale nowoczesnej i zadbanej kawalerki wychodzi niewiele gorzej niż wycena dużego mieszkania, które jednak jest bardziej zniszczone i znajduje się w starym bloku. Dodatkowo, czas wyceny takiego mieszkania trwa dłużej z tego względu, że trzeba dokładnie sprawdzić sprawność wszystkich elementów jego instalacji i zajrzeć do wszelkich zakamarków. Natomiast, na najlepszą wycenę mogą liczyć właściciele nowoczesnego i zadbanego mieszkania, niezależnie od jego wielkości. Wyniki przeprowadzonej wyceny mają wpływ na określenie rynkowej wartości poszczególnych mieszkań.


Definicja rzeczoznawcy:

Rzeczoznawca to tytuł przyznawany na podstawie odpowiednich przepisów szczególnych, osobom o wysokich kwalifikacjach i odpowiednio dużym, udokumentowanym doświadczeniu w określonej dziedzinie i specjalności zawodowej.

Wykonywanie rzeczoznawstwa w określonej dziedzinie wiąże się często z podjęciem znacznych zobowiązań i przyjęciem na siebie określonych obciążeń wynikających z przepisów, np. obowiązek wykonywania funkcji biegłego sądowego i inne. To także olbrzymia odpowiedzialność. Do rzeczoznawcy zwracają się zleceniodawcy najczęściej w trudnych sytuacjach, często kryzysowych, awariach, sprawach spornych i katastrofach. Od opinii rzeczoznawcy nie tylko zależy los znacznego majątku prywatnego i publicznego (znacznej wartości), ale też zdrowie i życie ludzi.

Potoczne i definiowane w encyklopediach popularnonaukowych oraz słownikach znaczenie słowa rzeczoznawca jest zdecydowanie mniej formalne i odnosi się ogólnie do specjalisty, eksperta, który pełni funkcje doradczą, wykonuje opinie (np. prawne, ekonomiczne, budowlane ? opinię może wydać inżynier, który nie posiada tytułu rzeczoznawcy, i inne) lub orzeczenia w sprawach spornych.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Rzeczoznawca